האם כדאי לטייל בדרום אפריקה בזמן החופש הגדול?

כשלנו חם ודביק כאן , זוהי תקופת החורף בדרום אפריקה . לשם כך יצאתי לבדוק מסלולי טיול המתאימים לעונה זו. דהיינו , יבשים , קרירים ומלאי הרפתקאות למשפחות !
המסלול החורפי מתרכז בצפון ומזרח המדינה , שם זו העונה היבשה וכמויות המשקעים מזעריות. קריר ונעים . הצמחיה נמוכה ולכן עונת הספארי בעיצומה.
דרך הפנורמה, כשמה כך היא 
כדי לקצר זמני נסיעה , המשכנו מיוהנסבורג בטיסה ישירה לנלספרוט , אך ניתן גם לעשות את הדרך בנהיגה ורצוי עם חנייה ללילה באחת העיירות שבדרך.
לפני ההגעה ללודג' , עברנו בדרך הפנורמה  היפה (שכשמה כן היא ) , חתרנו ברפטינג מהנה בנהר הסאבי ואפילו זכינו לראות קרוקודיל קטן נח לו על שפת הנהר . 
רפטינג בנהר הסאבי
חווית הספארי 
אנו ממליצים תמיד לשלב חוויה של שני ימי ספארי בשמורה פרטית. לשמורות הפרטיות יתרון גדול בגלל מצאי החיות בשטח יחסית קטן ולכן סיכוי טוב לפגוש מגוון גדול של חיות בפרק זמן קצר. מקומות הלינה והשירות הם ברמה מאד גבוהה, המדריכים בספארי מעולים והיחס לילדים , במקומות המאפשרים זאת – מצויין.
לודג' בלב השמורה
מל בחרה עבורינו לודג' משובח, ידידותי למשפחות על גבול פארק קרוגר , שבו עברו עלינו יומיים נפלאים , ספארי מארץ האגדות, הרבה צחוק וגם לימוד בדרך חווייתית ביותר! אני טוענת שילדים לומדים הכי הרבה, כאשר הם לא מרגישים שמנסים ללמד אותם וכך המצב בספארי..
ברגע שנכנסנו בשערי הלודג' , הייתה לנו הרגשה מוזרה שאנחנו נמצאים בפארק היורה. כבר בנסיעת הספארי הראשונה התיצבו ובאו נציגי חיות היער למסדר נוכחות, כאילו להחתמת כרטיס עבודה.
"איזו באסה, שוב צריך להחתים כרטיס עבודה.."
ראסי, הריינג'ר המקסים והמנוסה , מראה , מסביר ומעורר את הסקרנות. הוא בעל ידע עצום וניכר שהוא אוהב את הטבע ואת בעלי החיים אהבה גדולה והצליח להדביק גם אותנו במקצת. במהלך היומיים למדנו להבחין בין ג'ירף לג'ירפה, בין ג'ירף בוגר לצעיר , לזהות עקבות של פילים, לתור אחר אריות , לתהות מדוע ההיפופוטם, אוכל העשב כל כך שמן (והרי עשב לא אמור להשמין, לא כן?), ולהתפעל שוב ושוב מנפלאות הטבע .
ראסי , הריינג'ר המנוסה ,מסביר 
 
להלן שתי חוויות מיני רבות שלא ישכחו:
החושך כבר ירד ואנו שמנו פעמינו חזרה ללודג' , כשהנהג החליט לפתע לחדור אל בין השיחים. התרוממתי כדי להיטיב לראות על מה ולמה וראסי פקד בנימוס "נא לשבת". אריה גדול מימדים נעמד ממש מולינו ובשקט התקדם לכוון האגם , כשאנחנו בעקבותיו. באגם נחה גופת היפו קטן והאריה התקדם לעברה. ראסי התרגש מסקרנות. מחזה כזה עדיין לא יצא לו לראות. האם יכנס האריה לאגם כדי ליהנות מארוחת חינם?(אם כי ישנה וקצת מקולקלת?). ישבנו בשקט וחיכינו. סירבנו לחזור לארוחת הערב המשובחת שחיכתה לנו בלודג' (מה שגם העלה את קרנינו בעיני ראסי..). האריה התיישב לו לחוף האגם וכולו התחבטות והתלבטות . אך לא, מסתבר שאריה שמכבד את עצמו לא ירטיב את קצות אצבעותיו למען גופה.מצד שני , הוא לא הסכים לעזוב את המקום וגירש כל אריה אחר שהעז להתקרב. בבחינת "אני לא אהנה , אך גם אף אחד אחר לא !". אגואיסט …
אריה אגואיסט..
השמיים התקדרו וגשם עמד לרדת (חודש פברואר) . הנהג העמיד את הרכב ואנחנו תיצפתנו על מספר סוריקטות . הן נכנסו למאורה בתוך תלולית עפר ולפתע הגיחו ממנה שלכל אחת גור סוריקטה חמוד בפיה. רצו והניחו אותם מתחת לעץ  במרחק מספר מטרים מהמאורה . עשרים וחמש (!) פעמים ביצעו העברת גורי סוריקטה מתוך "גן גורים" זה ואנו כמובן שאלנו את עצמינו על מה ולמה? האם זוהי שעת איסוף הגורים מהגן? האם הגשם שאיים לרדת הטריד אותן שמא יציפו המים את הגן ? לסוריקטות הפתרונים.
כך חלפו להם יומיים של שיבה לגן העדן הקדמון ואנחנו צופים בהתרגשות על נפלאות הטבע והחיות שבו ולא שבעים..
 
סווזילנד המרתקת
איזו ארץ מדהימה ואילו אנשים מקסימים פגשנו כאן !

 

 
ברגע שעברנו את הגבול הרגשנו שהגענו למקום אחר. הרבה אמרו לי שאין מה לעצור בסווזילנד בדרך דרומה , אך אני התעקשתי ושמחה שכך עשיתי. סווזילנד היא ממלכה קטנה (האחרונה מסוגה ביבשת אפריקה) , בראשה עומד המלך מסוואטי השלישי , שיחד עם אמו שולט בממלכה שלטון ללא מיצרים. המלך בן 46 (די מושחת ובזבזן) ונשוי ל – 15 נשים,  מהן יש לו ועשרים וחמישה ילדים (נכון לרגע זה). לאביו לעומתו היו 70 נשים ו- 300 ילדים . כן , הפוליגמיה עדיין נפוצה מאד בסווזילנד , כך הבנו מסאנדיל, המדריך העדין ומלא הידע שסיפר לנו עוד ועוד וחיכה בסבלנות רבה כשסירבנו לצאת מחנויות דברי האומנות המקומית המדהימות !
לסוואטים חיים קשים של עוני ומחלות . סאנדיל לא השמיע ביקורת פוליטית ולא ביקר את המלך ואנחנו לא לחצנו בכוון. הסווטים עדינים וחברותיים . לדברי סאנדיל, עובדת היותם כולם בני שבט אחד מונעת חיכוכים ומלחמות. 
בסווזילנד ביקרנו בעיקר באזור עמק אזולוויני , למדנו לצקצק מספר מילים, ביקרנו בשווקים וראינו עבודות יד ברמה מאד גבוהה (וגם רכשנו כמה וכמה..).
לקינוח יצאנו למסלול אומגות נהדר בשמורת טבע יפהפיה בשם Maloloja, חוויה נהדרת למשפחות. את האומגות בנתה ומתחזקת ברמה גבוהה אותה חברה שלה מסלולי אומגות בדרום אפריקה ובשאר מקומות בעולם והיא עשתה רושם של בטוחה ואמינה.

 

 
ביקור של לפחות יומיים מומלץ בחום !!
זהו החלק הצפון מזרחי של דרום אפריקה ולמסלול זה אנחנו מדרך כלל משלבים ביקור בקואזולו – נטאל בקייפטאון ובאזורים נוספים בהתאם למשפחה, למשך הטיול ולתחומי העניין .

 

אם גם אתם רוצים לחוות מנפלאות הארץ הזו ולרקום זכרונות משותפים למשפחה , צרו קשר ונבנה עבורכם את הטיול שלכם.

שלכם,
נטע
 

מזמינה אתכם להישאר איתי בקשר

אני מטיילת וחוקרת את דרום אפריקה עבור משפחות מעל 12 שנה
ואשמח לעזור גם לכם לטייל ולהתאהב בה!

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק "דרום אפריקה עם ילדים ונוער "

משפחות ממליצות על טיולים בדרום אפריקה

 • משפחת עוז נוסעת לדרום אפריקה

  אורלי ואורן ושלושת ילדיהם עומרי בן ה- 17 , ענבר בת ה -15 ונטע בת ה- 10 חזרו מטיול מרתק לדרום אפריקה עם עיניים נוצצות ושמחה בלב .

  קרא עוד
 • טיול עומק לדרום אפריקה ומפלי ויקטוריה עם בני 17, 12 ו - 9

  משפחת הדר בחרה לעשות טיול עומק עם בני הנוער שכלל את הקרוגר, דרך הגנים , קייפטאון ומפלי ויקטוריה . הם בחרו במגוון הרפתקאות ואפילו שחו בבריכת השטן שבקצה המפלים !ראו תובנות ותמונות משגעות:

  קרא עוד
 • משפחה עם ילדים בוגרים עושה את דרום אפריקה לאורך , לרוחב ולעומק

  במשפחה של סיגלית ילדים בגילאי 26, 22 ו 17 . איזה כיף שכולם מתקבצים לנסיעה משפחתית !

  קרא עוד

מאמרים והמלצות לטיולים בדרום אפריקה

 • דרום אפריקה למשפחות

  מה גרם לנו לנסוע לדרום אפריקה עם הילדים? הרצון להגיע לאפריקה-היבשת המסתורית והמרתקת, הסיפורים הרבים ששמענו, ספרי הילדות -זוכרים את "לובנגולו מלך זולו"? ... דרום אפריקה היא ארץ נוחה לטיולים גם עם ילדים ובתנאי שהטיול מתוכנן היטב!

  קרא עוד
 • דרום אפריקה - מקומות לינה מומלצים

  בדרום אפריקה כל אחד יוכל למצוא את אשר חשקה נפשו : החל בלודג'ים מדהימים ומפנקים , מהם ניתן לצאת לסיורי ספארי , דרך בתי מלון בוטיק מפנקים המנוהלים ע"י משפחות חביבות , וילות ובתים פרטיים להשכרה וכלה במקומות לינה צנועים , אך נעימים ונקיים.

  קרא עוד