arrow דרום אפריקה למשפחות - קרוגר , סווזילנד ועודהאם כדאי לטייל בדרום אפריקה בזמן החופש הגדול?
כשלנו חם ודביק כאן , זוהי תקופת החורף בדרום אפריקה . לשם כך יצאתי לבדוק מסלולי טיול המתאימים לעונה זו. דהיינו , יבשים , קרירים ומלאי הרפתקאות למשפחות !
המסלול החורפי מתרכז בצפון ומזרח המדינה , שם זו העונה היבשה וכמויות המשקעים מזעריות. קריר ונעים . הצמחיה נמוכה ולכן עונת הספארי בעיצומה.

דרך הפנורמה, כשמה כך היא 
כדי לקצר זמני נסיעה , המשכנו מיוהנסבורג בטיסה ישירה לנלספרוט , אך ניתן גם לעשות את הדרך בנהיגה ורצוי עם חנייה ללילה באחת העיירות שבדרך.
לפני ההגעה ללודג' , עברנו בדרך הפנורמה  היפה (שכשמה כן היא ) , חתרנו ברפטינג מהנה בנהר הסאבי ואפילו זכינו לראות קרוקודיל קטן נח לו על שפת הנהר . 

רפטינג בנהר הסאבי
חווית הספארי 
אנו ממליצים תמיד לשלב חוויה של שני ימי ספארי בשמורה פרטית. לשמורות הפרטיות יתרון גדול בגלל מצאי החיות בשטח יחסית קטן ולכן סיכוי טוב לפגוש מגוון גדול של חיות בפרק זמן קצר. מקומות הלינה והשירות הם ברמה מאד גבוהה, המדריכים בספארי מעולים והיחס לילדים , במקומות המאפשרים זאת - מצויין.

לודג' בלב השמורה
מל בחרה עבורינו לודג' משובח, ידידותי למשפחות על גבול פארק קרוגר , שבו עברו עלינו יומיים נפלאים , ספארי מארץ האגדות, הרבה צחוק וגם לימוד בדרך חוויתית ביותר! אני טוענת שילדים לומדים הכי הרבה, כאשר הם לא מרגישים שמנסים ללמד אותם וכך המצב בספארי..
ברגע שנכנסנו בשערי הלודג' , היתה לנו הרגשה מוזרה שאנחנו נמצאים בפארק היורה. כבר בנסיעת הספארי הראשונה התיצבו ובאו נציגי חיות היער למסדר נוכחות, כאילו להחתמת כרטיס עבודה.
"איזו באסה, שוב צריך להחתים כרטיס עבודה.."
ראסי, הריינג'ר המקסים והמנוסה , מראה , מסביר ומעורר את הסקרנות. הוא בעל ידע עצום וניכר שהוא אוהב את הטבע ואת בעלי החיים אהבה גדולה והצליח להדביק גם אותנו במקצת. במהלך היומיים למדנו להבחין בין ג'ירף לג'ירפה, בין ג'ירף בוגר לצעיר , לזהות עקבות של פילים, לתור אחר אריות , לתהות מדוע ההיפופוטם, אוכל העשב כל כך שמן (והרי עשב לא אמור להשמין, לא כן?), ולהתפעל שוב ושוב מנפלאות הטבע .

ראסי , הריינג'ר המנוסה ,מסביר 


להלן שתי חוויות מיני רבות שלא ישכחו:
החושך כבר ירד ואנו שמנו פעמינו חזרה ללודג' , כשהנהג החליט לפתע לחדור אל בין השיחים. התרוממתי כדי להיטיב לראות על מה ולמה וראסי פקד בנימוס "נא לשבת". אריה גדול מימדים נעמד ממש מולינו ובשקט התקדם לכוון האגם , כשאנחנו בעקבותיו. באגם נחה גופת היפו קטן והאריה התקדם לעברה. ראסי התרגש מסקרנות. מחזה כזה עדיין לא יצא לו לראות. האם יכנס האריה לאגם כדי ליהנות מארוחת חינם?(אם כי ישנה וקצת מקולקלת?). ישבנו בשקט וחיכינו. סירבנו לחזור לארוחת הערב המשובחת שחיכתה לנו בלודג' (מה שגם העלה את קרנינו בעיני ראסי..). האריה התיישב לו לחוף האגם וכולו התחבטות והתלבטות . אך לא, מסתבר שאריה שמכבד את עצמו לא ירטיב את קצות אצבעותיו למען גופה.מצד שני , הוא לא הסכים לעזוב את המקום וגירש כל אריה אחר שהעז להתקרב. בבחינת "אני לא אהנה , אך גם אף אחד אחר לא !". אגואיסט ...

אריה אגואיסט..
השמיים התקדרו וגשם עמד לרדת (חודש פברואר) . הנהג העמיד את הרכב ואנחנו תיצפתנו על מספר סוריקטות . הן נכנסו למאורה בתוך תלולית עפר ולפתע הגיחו ממנה שלכל אחת גור סוריקטה חמוד בפיה. רצו והניחו אותם מתחת לעץ  במרחק מספר מטרים מהמאורה . עשרים וחמש (!) פעמים ביצעו העברת גורי סוריקטה מתוך "גן גורים" זה ואנו כמובן שאלנו את עצמינו על מה ולמה? האם זוהי שעת איסוף הגורים מהגן? האם הגשם שאיים לרדת הטריד אותן שמא יציפו המיים את הגן ? לסוריקטות הפתרונים.

כך חלפו להם יומיים של שיבה לגן העדן הקדמון ואנחנו צופים בהתרגשות על נפלאות הטבע והחיות שבו ולא שבעים..

סווזילנד המרתקת
איזו ארץ מדהימה ואילו אנשים מקסימים פגשנו כאן !


ברגע שעברנו את הגבול הרגשנו שהגענו למקום אחר. הרבה אמרו לי שאין מה לעצור בסווזילנד בדרך דרומה , אך אני התעקשתי ושמחה שכך עשיתי. סווזילנד היא ממלכה קטנה (האחרונה מסוגה ביבשת אפריקה) , בראשה עומד המלך מסוואטי השלישי , שיחד עם אמו שולט בממלכה שלטון ללא מיצרים. המלך בן 46 (די מושחת ובזבזן) ונשוי ל - 15 נשים,  מהן יש לו ועשרים וחמישה ילדים (נכון לרגע זה). לאביו לעומתו היו 70 נשים ו- 300 ילדים . כן , הפוליגמיה עדיין נפוצה מאד בסווזילנד , כך הבנו מסאנדיל, המדריך העדין ומלא הידע שסיפר לנו עוד ועוד וחיכה בסבלנות רבה כשסירבנו לצאת מחנויות דברי האומנות המקומית המדהימות !

לסוואטים חיים קשים של עוני ומחלות . סאנדיל לא השמיע ביקורת פוליטית ולא ביקר את המלך ואנחנו לא לחצנו בכוון. הסווטים עדינים וחברותיים . לדברי סאנדיל, עובדת היותם כולם בני שבט אחד מונעת חיכוכים ומלחמות. 
בסווזילנד ביקרנו בעיקר באזור עמק אזולוויני , למדנו לצקצק מספר מילים, ביקרנו בשווקים וראינו עבודות יד ברמה מאד גבוהה (וגם רכשנו כמה וכמה..).

לקינוח יצאנו למסלול אומגות נהדר בשמורת טבע יפהפיה בשם Maloloja, חוויה נהדרת למשפחות. את האומגות בנתה ומתחזקת ברמה גבוהה אותה חברה שלה מסלולי אומגות בדרום אפריקה ובשאר מקומות בעולם והיא עשתה רושם של בטוחה ואמינה.ביקור של לפחות יומיים מומלץ בחום !!
זהו החלק הצפון מזרחי של דרום אפריקה ולמסלול זה אנחנו מדרך כלל משלבים ביקור בקואזולו - נטאל בקייפטאון ובאזורים נוספים בהתאם למשפחה, למשך הטיול ולתחומי העניין .
אם גם אתם רוצים לחוות מנפלאות הארץ הזו ולרקום זכרונות משותפים למשפחה , צרו קשר ונבנה עבורכם את הטיול שלכם.
שלכם,
נטע


choice italy swiss tahi piren

  רעיונות לטיולים
  משפחות ממליצות
משפחת עוז חוזרת מדרום אפריקה עם עיניים נוצצות ..
הי נטע, כן...חזרנו !

למי ששואל אותי איך היה אני אומר שהיה "מדהים ושאי אפשר לתאר זאת במילים, אלא חייבים לנסוע".
הילדים נהנו בטירוף ובקושי רב הצליחו להכיל ולזכור את כל הפעילויות המדהימות שעשינו יחד !
בקיצור וכמו שכתבתי...אין מילים – היה טיול מדהים !!
המון תודה,
אורן

משפחת רון - סבא סבתא, ילדים ונכדים - נוסעת ליוון
הצלחנו !
הטיול היה מאד כייפי , נעים , מעניין , ומספק מאד מאד,
התכנון היה טוב מאד , ועמדנו כמעט בכל מה שתכננו בלי לחץ והכל ברוח טובה.
כל נותני השרותים היו אחלה .
המלון בנפפליו היה מצוין והיחס והשרות מעולים.
אין על יוון כארץ מארחת ואין כמו היוונים כמכניסי אורחים.

ובעיקר המון תודה לך ! על התכנון העזרה בכל דבר על תשומת הלב
לפרטים ולרצונות שלנו , אני הרגשתי שהיית חלק מאיתנו.
אז שוב , משפחת רון כולה אומרת תודה !!וילה מדהימה עם בריכה לשתי משפחות בסלובניה
ברשותינו וילה יפהפיה עם בריכה להשכרה בסלובניה. מתאימה לשתי משפחות.

משפחת קוסטיקה ממליצה על תכנון טיול לסלובניה
"נטע, קבלת ציון לטיול 9.5 מתוך 10" וכשהילדים מרגישים כך, אנחנו מאושרים"!