מרכז פורטוגל למשפחות – השילוב בין אתרי היסטוריה ותרבות (ארמונות מופלאים, מנזרים מיוחדים , מבצרים משלהבי דמיון) לבין הרפתקאות בכפרים ובטבע (שמורות טבע, קייקים, קניונינג בנחלים , טיולי אופניים ואופני הרים, טיפוס מצוקים , טרקים קצרים וטיולים, מצנחי רחיפה , סדנאות אפייה והכנת גבינה בשיטות המסורתית, חופי ים וגלישת גלים ועוד.. ), לבין ערים מרתקות הוא שילוב מנצח עבור משפחות סקרניות והרפתקניות !

בחרתי לספר כאן מעט מן המעט שכן מרכז פורטוגל הוא יעד בפני עצמו , המייצג את כל הטוב שיש לפורטוגל להציע למשפחות.

כפרי הציפחה (Schist Villages) ובפורטוגזית( Aldeias do Xisto)

במרחק של כשעה וחצי נסיעה ברכב מזרחה מהעיר קוימברה (Coimbra), ברכס הרי ה- Acor שבמרכז פורטוגל, נמצאים כפרי הציפחה , כ- 30 כפרים שהוכרו כראויים לשימור , וכולם בנויים אבן צפחה שחורה , האבן המצויה בסביבה הטבעית . רק הכנסיות ובתי עשירי הכפר "זכו" להבנות באבן לבנה. הם כל כך פסטורליים ומיוחדים ופרוייקטי השימור והתיירות המקומיים הוסיפו מגוון של פעילויות אקטיביות למשפחות.

הכפר Piodão הוא אחד היפים והמוכרים יחסית בכפרים. הדרך המתפתלת אליו עוברת בין טרסות והתחושה היא של עולם אחר .

לא הרחק ממנו נמצא כפר קטנטן וציורי בשם Foz de Égua. בקיץ מופנה נחל המקומי לעבר בריכה קטנה שאפשר לשכשך בה ולהתרענן.

המקומיים השכילו להפוך את נחלי האיתן בהרים לחופי רחצה (Fluvial Beaces) , כך שגם אם הים קצת רחוק – לנו יש מספיק מיים לשכשך ולרחוץ בהם ! 

אנחנו בחרנו להשתתף בסדנה של אפיית לחם בשיטה המסורתית שנערכה בכפר, Aigra Velha . אין כמו לישה משותפת לגיבוש משפחתי . לפני הכנסת הלחם לתנור התפללה ריטה את התפילה המסורתית שבתרגום החופשי של המדריך היא " אלוהים , עשה שהבצק יתפח ויעלה , שהלחם יצלח ושמור עלי מדבר הרע ומרכילות" .

בזמן שהבצק תופח , הכנו גבינה (שפחות צלחה) , ביקרנו את חמורי הכפר החמודים , את המוזיאון הקטנטן וריטה הבטיחה לי שמי שמעוניין , יוכל לחלוב את העיזים בעצמו . בחלק מכפרי הציפחה, כמו ב Aigra Velha תוכלו למצוא חנויות שמוכרות מתנובת האזור ומעבודות היד המקסימות של התושבים . כדאי לקנות גם כמזכרת וגם כתמיכה קטנה בפרויקטים המקומיים .

אפשר לערוך טיול אופניים מותאם למשפחות , באחד המסלולים שהתוותה חברת A2Z ולשכור אופניים רגילות, אופני הרים ואפילו אופניים חשמליות .

בקיץ , כשחם כדאי לשלב פעילויות הקשורות למים .תוכלו לערוך שייט קיאקים מענג בנהרות האזור ,(מסלול מומלץ בין Penacova ל – Coimbra) , לצאת לטיול נחלים שרובו נערך בתוך המים , לגלוש סנפלינג בנחלים (קניונינג ) או רק להשתכשך בבריכות טבעיות באזור. מומלץ תמיד להיעזר במדריך מקומי מאחת החברות כדי להגיע למקומות המיוחדים והאותנטיים, לשמוע סיפורים ולהכיר את המקומיים !

פאולו האחד והיחיד , מכיר את כולם וכולם אותו

מבצרים וחומות

אפשר ללמוד על ימי הביניים בשיעור היסטוריה רגיל בבית ספר ואפשר להרגיש אותם על בשרכם ממש . מספיק מבט אחד של ילד על הכנסייה המתנשאת אל-על והמבצר האימתני בראשו של כפר קטן כדי להבין את הפרופורציות ואת כוחה של הכנסייה והמלוכה בימי הביניים …

ביקור בכפרים ההיסטוריים של מרכז פורטוגל הוא קפיצה "קטנה " של כמה מאות שנים אחורה בזמן וכדאי לשלב ביקור לפחות באחד מהם . נראה שנעשים מאמצים כנים לשמר את הכפרים , להפוך אותם ליעד תיירותי ולספק פרנסה לתושבי המקום.

לאורך הגבול עם ספרד נבנתה שרשרת של מצודות ומבצרים במטרה להגן על פורטוגל מפני פלישות . מסביב לכל מבצר התפתחו כפרים שנועדו לתת שירותים לאנשי המצודה.

בחלק מכפרים אלו התיישבו יהודי ספרד שנמלטו מזעם האינקוויזיציה במאה ה- 15. הם זכו למנוחה במשך מספר שנים, אך לאחר מכן נרדפו האינקוויזיציה המקומית. זו הזדמנות ללמוד גם את ההיסטוריה שלנו , בצורה חיה ומעניינת.

הכפר מונסנטו המשונה , שבתיו נבנו בינות לסלעים אימתניים

מרבאו (Marvão)

 הביקור בכפר מרבאו (Marvão) לקראת השקיעה השרה עלינו קסם מיוחד: הטיפוס ברחובות עד למצודה המשומרת היטב מהמאה ה-13 . אפשר ללכת על החומות סביב, להיכנס לתוך בור המים הענק , שכיום נערכים בו קונצרטים בתהודה פנטסטית , וממש לחוש שהנה מתוך הערפילים העוטפים את המצודה עומד לצאת אביר ימי ביניימי בשריון קשקשים ובחרב שלופה…

על חומות מרבאו הקסומה בשקיעה

בכניסה לכפר מרבאו תמצאו את המפעל היפה Terrius ,לייצור מוצרי מזון אורגניים לפי מיטב המסורת הפורטוגזית. בעלת המפעל , ריטה בלטראו מרטינס , היא צעירה נמרצת, מלאת התלהבות וסוחפת ,שהחזון שלה הוא שילוב של ערכי שיבה למסורת ולמוצרים האותנטיים עם טכנולוגיה חדישה ושיטות שיווק מתקדמות . ניתן לתאם אתה סדנאות בישול , ביקור וטעימת יינות ומוצרי המפעל וסיפורים לרוב.. האתר שלה – www.terrius.pt והיא תשמח לארח אתכם במפעל , לערוך סדנאות בישול וטעימות מהמוצרים . תמסרו ד"ש חם ממני.

ריטה הנמרצת מאמינה בשיבה לערכי המסורת בשילוב טכנולוגיה מודרנית

קשטלו דה ויד (Castelo de Vide )

לא הרחק ממרבאו , בכפר קשטלו דה ויד (Castelo de Vide ) שבחבל אלנטז'ו (Alentejo )כבר מזמן אין יהודים , אך שיטוט קצר בסמטאות הכפר יביא אתכם לבית הכנסת העתיק שברובע היהודי . קצת קשה לדמיין חיים יהודים במקום כה נידח שמרבית תושביו עזבו אותו , אך זה מה שעושה את הביקור בו ייחודי .

בבית הכנסת הקטן תלויה תמונתו של אריסטידס דה סוזה מנדס (Aristides de Sousa Mendes), קונסול פורטוגל בבורדו שהנפיק בזמן מלחה"ע השנייה אלפי ויזות ליהודים כדי לאפשר להם להימלט לפורטוגל ובכך הציל את חייהם . כל זאת חרף התנגדות השלטונות בפורטוגל ותוך סיכון עצמו. הוא שילם על כך מחיר כבד ,פוטר מעבודתו במשרד החוץ ומת חסר פרוטה ב-1951. כשהתבקש להסביר את מעשיו, אמר מנדס: "אם אלפי יהודים יכולים לסבול בגלל נוצרי אחד (קרי: היטלר), אז ודאי שמותר לנוצרי אחד לסבול עבור יהודים כה רבים."

אפשר לבקר גם בכפר ההיסטורי בלמונטה (Belmonte), שבו עדיין קיימת קהילה יהודית או בבית הכנסת של העיר Tomar, אך כדי לעניין את הילדים כדאי להכין קצת רקע ולספר את סיפור אנוסי פורטוגל המרתק .  


אריסטידס דה סוזה מנדס, קונסול אחד שהציל אלפי יהודים

מגלי הארצות יצאו מפורטוגל לפני מאות שנים בספינותיהם הגדולות לפרוץ דרכים חדשות אל העולם. עכשיו תורכם לחקור ולגלות את פניה הרבות של הארץ המרתקת הזו ולהעשיר אתכם ואת ילדיכם בחוויות , הרפתקאות וזיכרונות משותפים !

מזמינה אתכם להישאר איתי בקשר

אני מטיילת וחוקרת את פורטוגל עבור משפחות מעל 10 שנים
ואשמח לעזור גם לכם לטייל ולהתאהב בה!

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק "פורטוגל עם ילדים ונוער "

משפחות ממליצות על טיולים בפורטוגל

 • משפחה עם בני נוער והתמחות ב...יין

  המשפחה תכננה בעיקר לבקר בכרמים ובאחוזות יין , אך מכיוון שהילדים התלוו לסיור שילבנו גם הרפתקאות בטבע וגם חוויות עירוניות

  קרא עוד
 • משפחתה של קרן אלחדד עושה את פורטוגל מצפון לדרום

  טיול כל כך מגוון שהניב גיבוש וחוויות ! החל משמורת הטבע פנדה-ג'רש בצפון, טיול קניונינג בנחל , קייאקים , סדנת אפייה כמו פעם , פורטו וליסבון ולבסוף חופי הים הנפלאים של האלגרב . מה צריך יותר ?

  קרא עוד
 • המשפחה של עידו מטיילת בפורטוגל באקשן ובנינוחות

  משפחת צדיקריו חרשה את פורטוגל , רשמה ותיעדה את הטיול בצורה כל כך מיוחדת ומרתקת ! מוזמנים להציץ בפוסט הסיכום ובכמה תמונות משגעות :

  קרא עוד

מאמרים והמלצות לטיולים בפורטוגל

 • פורטוגל למשפחות - פורטו הקסומה

  בשנים אחרונות גילו המשפחות המטיילות את פורטוגל, ארץ קטנה ומתוקה בקצה הכי מערבי של אירופה. אחת הפנינות של פורטוגל היא ללא ספק העיר פורטו... עיר שוקקת חיים זו זכתה בשנים האחרונות פעמיים, בתור היעד המומלץ ביותר לתייר ביבשת אירופה!

  קרא עוד
 • פורטוגל למשפחות - שמורות הטבע

  שמורות הטבע הן היעד האוטימטיבי למשפחות שאוהבות טיולים בחיק הטבע, הרבה ירוק ומים והרפתקאות כמו קניונינג , קייאקים , רכיבה על סוסים , רחצה בחופי נחלים , טיולי ג'יפים , ועוד ...

  קרא עוד
 • פורטוגל - האי מדיירה למשפחות

  האי מדיירה - יעד מרהיב לטיולי משפחות הנוסעות לפורטוגל. האי מדיירה נמצא במרחק של כשעתיים טיסה מפורטוגל , דרומה באוקיינוס האטלנטי. בטיסה יחסית זולה ( אם מחפשים בזמן ) אפשר להגיע ליעד יפהפה נוסף ובעצם לא לצאת את פורטוגל.

  קרא עוד